top of page

Je možné, že se celý život holíte špatně a ani jste o tom nevěděli

Dámy a pánové, je možné, že se celý život holíte špatně a ani jste o tom nevěděli. Nejen na českém trhu jsou prevalentním způsobem holení právě vícebřité žiletky. K těmto produktům se uchyluje většina lidí, přestože mají řadu nevýhod:


Nejprve je samozřejmě nutné zmínit ekologický dopad těchto výrobků – celé jednorázové žiletky i výměnné hlavice jsou pro svou konstrukci nerecyklovatelné a jsou vyhazovány do směsného odpadu.


Druhou nevýhodou je jejich ekonomická náročnost – levnější značkové hlavice lze najít v ceně cca osmdesáti korun za kus (zde je hovořeno o „pánských“ produktových řadách, produkty určené pro ženy, vyznačující se často pouze jinou barvou, jsou kvůli tzv. pink taxu ještě dražší). Přestože hlavice údajně vydrží 5–10 oholení, mnozí spotřebitelé je právě pro svou vysokou kupní cenu používají až do momentu, kdy je holení s nimi nekomfortní a takřka nemožné.


Dále je nutno konstatovat, že pravidlo „čím více břitů, tím lépe“ je dávno vyvrácený mýtus. Studie srovnávající efektivitu jednobřitých a dvoubřitých strojků ukázala, že použití dvoubřité žiletky je účinnější maximálně o 1,6 procenta – tedy naprosto marginální hodnotu. Více břitů na druhou stranu zbytečně dráždí pokožku a přispívá k zarostlým chlupům.


Tyto problémy řeší alternativa klasického holicího strojku – tzv. safety razoru. Jeho použití na rozdíl od vyklápěcích holicích břitů nepřináší riziko pořezání – strojek totiž samotnou žiletku obejme ze stran a při holení po kůži klouže právě zaoblená hrana strojku, nikoliv žiletka. Navíc je kvůli přítomnosti pouze jednoho břitu pokožka po oholení méně podrážděná.


Proč jsou tedy plastové holicí strojky používanější? Odpověď je jednoduchá – marketing. Plastové strojky lze prodávat s mnohem vyšší marží než kus ostrého kovu, proto se lidé cenám výměnných hlavic často ani nediví.


Autor sám před půl rokem právě z výše uvedených důvodů přešel na klasický strojek a veškerá uvedená tvrzení může potvrdit přímo z první ruky – holení jednobřitým strojkem má nejen lepší výsledky, ale je také mnohem ekonomicky i ekologicky šetrnější. Holte se efektivněji, levněji a šetřete při tom planetu – dejte šanci klasickým holicím strojkům!

9 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Regenerativní zemědělství: zdravá půda pod nohama

Existuje několik přístupů k zemědělství. Na většině ploch v Česku se hospodaří intenzivním způsobem, v menší míře se praktikuje také ekologické zemědělství. Slyšeli jste už ale o regenerativním zemědě

Commentaires


bottom of page