Novela Energetického zákona Lex OZE II se věnuje komunitní energetice – připravuje totiž Českou republiku na sdílení elektřiny napříč celou elektrizační soustavou. Sdílení má zajišťovat nově vzniklý orgán dle zákona nesoucí jméno Elektroenergetické datové centrum a podle aktuálně dostupných informací na jeho webu (edc-cr.cz) je předpokládaný termín spuštění sdílení elektřiny 1. srpen. V této první, pilotní fázi, která má dle novely trvat do 1. 7. 2026, bude možné elektřinu sdílet „jen“ statickým způsobem. Pro budoucí dva roky to pro nás v praxi znamená, že se ve společenství (kupř. obci) bude elektřina z výroben bude rozdělovat podle předem stanovených procent, a pokud v daném časovém intervalu nebude nějakým spotřebitelem využita, bude do sítě prodána jako přebytek.
Lex OZE společenství rozlišuje na tzv. aktivního zákazníka a energetické společenství – oba druhy jsme v příspěvku popisujícím komunitní energetiku již základně popsali. Rozdíl je zejména v tom, že aktivním zákazníkem je menší skupina s nezávislou vzájemnou polohou, která elektřinu na nějakém místě do sítě vydává a na jiném místě si stejné množství bere, zjednodušeně si tedy elektřinu „posílá“ z výrobny na místo spotřeby.
Energetická společenství jsou naopak vázána svým umístěním a jejich provoz přenosové soustavě značně zjednodušuje práci, jelikož je elektřina vyráběna s cílem lokální spotřeby.
Lex definuje zmíněné způsoby sdílení energie, Elektroenergetické datové centrum a veškerá práva a povinnosti těchto subjektů, čímž právně komunitní energetiku umožňuje. V blízkých měsících tedy můžeme očekávat první praktické sdílení energetiky v ČR a za dva roky se můžeme těšit na hybridní i dynamické rozdělování elektřiny.
Zdroje:
Zákon 469/2023 Sb.
Comments