top of page

Program Copernicus

Copernicus je program Evropské unie pro dálkový průzkum Země s velkým důrazem na životní prostředí a dopady změn klimatu. Jeho základem jsou satelity, ale u tvorby snímků to nekončí. Program zajišťuje dlouhodobé ukládání snímků s možností porovnávání, analýzu dat, a hlavně přístup k informacím pro širokou veřejnost.


Výstupy programu Copernicus jsou volně dostupné na adrese https://dataspace.copernicus.eu/browser/. Jedná se o web s přístupem k datům, která jsou rozdělena do několika skupin podle zaměření. Každá skupina dat (a tedy i skupina satelitů, která tato data zajišťuje) má označení Sentinel a číslo, např. Sentinel 1. Pokud byste tedy potřebovali např. informace o způsobu využití krajiny nebo o ledovcích, bude nejvhodnější Sentinel 1. Větší detaily o vegetaci a zemědělství obsahuje Sentinel 2. Sentinel 3 se zabývá topografií zemského povrchu a monitoruje teplotu. Složení atmosféry pak analyzuje Sentinel 4 a 5.


K čemu se dají výstupy prakticky použít? V zemědělství se může hodit monitoring sucha či mapování plodin. Informace o dění v atmosféře zase poslouží při výběru vhodných lokalit pro obnovitelné zdroje energie. Pro plánování městské infrastruktury jsou vhodná data o využití půdy nebo sledování městských tepelných ostrovů. Uplatnění se najde i v dopravě, zejména námořní – monitoring mořských proudů může zefektivnit plavby a bezpečnost dopravy zvyšují informace o ledovém pokryvu nebo sopečných aktivitách. Důležitou roli hraje Copernicus také při přírodních katastrofách, ať už jako prevence a včasné varování před nimi, nebo při monitorování aktuální situace např. při požárech.


Technickou základnu tvoří hlavně satelity a tzv. in situ senzory, což jsou zařízení na moři nebo pevnině komunikující se satelity. V rámci programu Copernicus je každý den vytvořeno 16 TB dat, která může využít kdokoliv. Od vzniku v roce 2012 si už uživatelé stáhli více než 550 PB (550 biliard bajtů) dat.


 


1 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Tipy pro úspornou jízdu

V tomto příspěvku přinášíme několik doporučení, jak co nejlépe snížit spotřebu při cestě autem a pomoci tak své peněžence, životnímu...

Regenerativní zemědělství - jak to funguje?

Regenerativní zemědělství: neoře, vydělává, a ještě k tomu zachycuje uhlík. Výhodné pro zemědělce, přírodu i klima. Jak konkrétně?...

Kommentare


bottom of page